بانک نمونه

bnr
             

د02242020

Last updateج, 13 اکتبر 2017 10pm

Back شما اینجا هستید: خانه آرشیو اخبار هدف بانک مرکزی از پیش فروش سکه

هدف بانک مرکزی از پیش فروش سکه

alt

در حالی که تاکنون نحوه پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی در پرده ای از ابهام قراردارد، دلیل این اقدام بانک مرکزی نیز در شرایط کنونی بر کسی مشخص نیست.

تاکنون گمانه زنی ها بر این بود که بانک مرکزی بنا دارد با پیش فروش سکه حجم نقدینگی در جامه را کاهش دهد اما امروز رئیس بانک مرکزی در مصاحبه ای با خانه ملت اعلام کرد که سود ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی قدرت جمع آری نقدینگی از بازار را ندارد و این اقدام بانک مرکزی در راستای تامین نیاز بازار در آستانه سال نو است.

این در حالی است که سکه های پیش فروش شده شش ماه بعد به دست خریداران می رسد. وی در مصاحبه دیگری با خبرگزاری تسنیم هدف از پیش فروش سکه را تامین نیاز های مردم در آستانه سال نو دانست.

از سوی دیگر دبیر کل بانک مرکزی اقدام به پیش فروش سکه را گامی در جهت کاهش حجم نقدینگی در روزهای پایانی سال عنوان کرده و اظهار امیدواری کرده است که این اقدام باعث سقوط قیمت سکه و ارز و ایجاد ثبات در بازار شود.

این در حالی است که چندی پیش رییس اتحادیه طلا و جواهرفروشان تهران گفته بود: «قیمت سکه و طلا کاملا واقعی بوده و هیچ حبابی ندارد.» کارشناسان بر این عقیده هستند که محاسبه قیمت سکه چندان پیچیده نیست و دو پارامتر اصلی آن قیمت ارز در بازار آزاد و اونس جهانی است که با توجه به قیمت این دو مولفه، بازار سکه نیازی به افزایش عرضه ندارد.

هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با فرارو در این خصوص گفت: «پیش بینی می شود که رشد نقدینگی تا پایان سال به بیش از ۳۰ درصد برسد. این موضوع ایجاب می کند که تدابیری از سوی بانک مرکزی اتخاذ شود. از جمله این تدابیر یکی پیش فروش سکه است.»

وی با توجه با تدابیر دیگری که بانک مرکزی می تواند اتخاذ کند گفت: «یکی دیگر این تدابیر می تواند انتشار اوراق مشارکت باشد اما با توجه به نرخ بالای ۳۰ درصد تورم در کشور این اقدام به دلیل سود پایین اوراق مشارکت نمی تواند تاثیری در جمع آوری نقدینگی داشته باشد.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به تاثیر پیش فروش سکه بر کاهش نقدینگی گفت: «به دلیل افزایش نقدینگی عمدتا این حجم به کانال های سکه و ارز و بازار دیگر حرکت می کند. اما با توجه به تدابیر اتخاذ شده در پیش فروش سکه و سود کمی که در این پیش فروش پیش بینی شده است امکان جذب نقدینگی کاهش می یابد.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا اقدامات بانک مرکزی در جهت تامین عیدی کارمندان در پایان سال است گفت: «بانک مرکزی معمولا در پایان سال اقداماتی در این زمینه دارد. این اقدامات نظیر فروش ارز و اشکال دیگر در جهت تامین پرداختی های پایان سال صورت می گیرد اما در این مورد به خصوص نمی توان اظهار نظر کرد و این اقدام به سیاست های بانک مرکزی بر می گردد.»

وی در پایان تاکید کرد: « اقدام بانک مرکزی در خصوص پیش فروش سکه می بایست در راستای جمع آوری نقدینگی صورت پذیرد و انتظار از بانک مرکزی هم در ماه های پایانی سال همین است اما اگر تدابیر اتخاذی این اهداف را محقق نکند قطعا به رشد نقدینگی می انجامد.»

پایگاه خبری،تحلیلی فرارو

خواندن 1068 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بانک نمونه در خدمات

اقتصاد مقاومتی

ارسال سریع نظرات

ایمیل:
موضوع:
پیام:
کلمه "بانک نمونه" چند نقطه دارد؟

ورود به سایت

333     porssh

alvend     6666

بانک نمونه