بانک نمونه

bnr
             

چ06262019

Last updateج, 13 اکتبر 2017 10pm

Back شما اینجا هستید: خانه آرشیو نکات عمومی

نکات عمومی (16)

دوشنبه, 05 آبان 1393 23:25

«مسیریابی پیازی» چیست و چه کاربردی دارد؟

نوشته شده توسط
alt
در روزهای اولیه اینترنت، مفهوم حریم خصوصی خیلی پررنگ تر از امروزه بود! ناشناس بودن در اینترنت یکی از بهترین (شاید هم بدترین! بستگی دارد این سوال رو از چه کسی بپرسید) ویژگی های اینترنت بود و است. هر وقت صحبت از حریم خصوصی در اینترنت است مفاهیمی همچون “پروکسی سرور” و یا “Private Browsing” نیز مطرح میشوند اما ایا واقعا میتوان در اینترنت به صورت ناشناس به فعالیت پرداخت؟

 خیر! تحت هر شرایطی شما در اینترنت قابل ردیابی خواهید بود … تفاوتی نمیکند که شما از چه روشی برای ناشناس ماندن در اینترنت استفاده میکنید، شما قابل ردیابی کردن هستید! شاید ترسناک به نظر برسد اما نگران نباشید، اینجاست که مسیریابی پیازی وارد داستان میشود. با استفاده از این تکنولوژی شما هنوز هم قابل ردیابی کردن هستید اما کار ردیابی کردن شما بسیار دشوار تر از پیش خواهد بود.

مسیریابی پیازی چه گونه کار میکند؟
برای این که مفهوم مسیریابی پیازی را بهتر متوجه شوید اجازه دهید با پروکسی سرور ها شروع کنیم. شما وقتی به یک پروکسی سرور متصل میشوید، از طریق ان سرور به مرور وب خواهید پرداخت و اگر کسی سعی به ردیابی کردن شما بکند به جای پیدا کردن ادرس خانه ی شما، ای پی سرور را به دست خواهد اورد.
اما پروکسی سرور ها امن نیستند، پروکسی سرور ها اطلاعات شما را برروی سرور های خود ذخیره میکنند و اگر لازم باشد میتوانند شما را شناسایی کنند. پروکسی سرور ها قادر نیستند تا از هویت شما در اینترنت محافظت کند و شما به راحتی قابل ردیابی کردن هستید.
 
مسیریابی پیازی همانند یک نسخه پیشرفته تر از مسیریابی از طریق یک پروکسی سرور است. در این روش به جای این که اطلاعات شما از طریق یک سرور ناامن منتقل شوند، از طریق یک شبکه از Node ها که در هر مرحله اطلاعات شما را رمز گذاری میکنند منتقل میشود.
تنها Node پایانی قادر خواهد بود تا اطلاعات رمزنگاری شده رو پردازش کند. با استفاده از این روش پیدا کردن منبع اصلی فرستنده ان اطلاعات تقریبا غیر ممکن خواهد بود. اجازه بدهید که مقاله رو با یک مثال ادامه بدهیم.

یک مثال ساده …
فرض کنید شما برروی کامیپوتر خود از یک Client مسیریابی پیازی استفاده می‌کنید. کامپیوتر شما داده ها را رمز گذاری خواهد کرد و به Node A ارسال خواهد کرد. Node A نیز اطلاعات رمز گذاری شده را دوباره رمز گذاری خواهد کرد و به Node B ارسال خواهد کرد.

 Node B نیز دوباره اطلاعات رمز گذاری شده توسط کامیپوتر شما و Node A را رمز گذاری خواهد کرد و به Node C ارسال خواهد کرد. Node C تمامی اطلاعات ارسال شده را از حالت رمز نگاری شده خارج میکند و به مقصد مورد نظر شما ارسال میکند.
تمامی این مراحل در هنگام دریافت اطلاعات نیز انجام میشوند اما با این تقاوت که به جای Node C، کامیپوتر شما اطلاعات رمزگذاری شده رو از حالت رمزگذاری شده خارج و پردازش خواهد کرد. البته در این مثال سعی شده است تا این پروسه به ساده ترین شکل ممکن توضیح داده شود و الگوریتم اصلی خیلی پیچیده تر از این مثال توضیح داده شده است.

مسیریابی پیازی چه سودی برای من دارد؟
دلیل اصلی استفاده از این فناوری، پنهان کردن هویت شما در اینترنت است! اگر نمیخواهید تا کمپانی های بزرگی همانند گوگل و امازون به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند شما میتوانید از این فناوری استفاده کنید تا در اینترنت به صورت ناشناس باقی بمانید. در مقالات بعدی دیفوراف به چگونگی راه اندازی یک Client برای استفاده از TOR خواهیم پرداخت.
 
البته کاربردهای مسیریابی پیازی تنها به این مورد خلاصه نمیشوند، برای مثال شما میتوانید وبسایت خود را تنها برای کاربرانی که از این فناوری استفاده میکنند در دسترس قرار بدهید. شاید این کار کمی غیر عادی به نظر برسد اما قرار دادن وبسایت برروی یک شبکه رمزنگاری شده زیاد هم فکر بدی نیست.

نتیجه گیری
همان طور که پیش از این نیز بدان اشاره کردم، استفاده از مسیریابی پیازی نیز ۱۰۰ درصد ایمن نیست و هرچه قدر هم که امنیت یک شبکه زیاد باشد، احتمال هک شدن ان وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر درباره فناوری مسیریابی پیازی میتوانید عبارت Onion Routing رو در گوگل جست و جو کنید.

منابع:
سایت دیفوراف
سایت سرزمین آی تی 
http://roshd.ir/Default.aspx?tabid=611&EntryID=3488&SSOReturnPage=Check&Rand=0
سه شنبه, 03 تیر 1393 22:58

معرفی نسخه جدید CCleaner 4.13

نوشته شده توسط
alt
CCleanerیک سیستم مجانی برای بهینه‌سازی ، پنهان‌سازی و پاک‌سازی می‌باشد.

این نرم‌افزار فایل‌های موقتی که کاربر به آن احتیاج ندارند از روی سیستم پاک می‌کند و به سیستم شما کمک می‌کند که خیلی سریع  فضای با ارزش هارد دیسک را آزاد کند. این نرم‌افزار همچنین رد پای شما در جستجوهای اینترنتی پاک می‌کند. اما بهترین قسمتی که می‌توان آن را بیان نمود این است که در عین سریع بودن  هیچگونه نرم‌افزار جاسوسی و تبلیغات مزاحمت آمیزی ندارد.

alt
این نرم‌افزار توانایی پاک سازی موارد زیر را دارد:

Internet Explorer: فایل موقت، history ، کوکی‌ها ، auto-complete form history و فایل index.dat
Mozilla Firefox: فایل‌های موقت،history ، کوکی‌ها، حافظه دانلودها
Google Chrome: فایل‌های موقت، history ،کوکی، حافظه دانلود‌ها
Opera: فایل موقت، حافظه و کوکی‌ها
Safari: فایل‌های موقت، حافظه، کوکی‌ها
Windows: محتویات سطل آشغال، اسناد اخیر، فایل‌های موقت و log file
Registry Cleaner: ویژگی پیشرفته برای پاک کردن موجودیت‌های بدون کاربرد

نکاتی که در مورد این نسخه می‌توان بیان نمود:
سازگاری کامل با window 8.1 و Server 2012 R2

بهبود پاک‌سازی محتویات chrome
بهبود پاک سازی محتویات opera 15
اضافه کردن Firefox plugin
بهبود Windows keyboard shortcut
بهبود دادن ویژگی خاموش کردن سیستم بعد از انجام cleaning

یکشنبه, 14 آبان 1391 21:35

4G چیست؟

نوشته شده توسط

alt

برای کاربران و مشتریان تفاوت عمده در 4G تماما در سرعت دسترسی به اینترنت است؛ لذا اگر کاربری به سرعت اینترنت بر روی موبایل یا مودمش اهمیتی نمی‌دهد، طبیعتا احتیاجی به 4G نیست.

به گزارش سرویس نگاهی به وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در وبلاگی به نشانی http://ck.blogfa.com درباره شبکه‌های بی‌سیم چنین آمده است: این نوع سرویس‌دهی در کشور پیشرفته‌ای مثل ایالات متحده آمریکا نیز شیوه‌ی نوپا و جوانی است، تنها نزدیک به دو سه هفته است که کمپانی‌های Sprint و Verizon در این کشور سرویس 4G خود را ارائه كرده و گمانه‌زنی‌هایی نیز انجام شده است که شاید T-Mobile نیز تمایل داشته باشد وارد این عرصه شود.

اما برای کاربران و مشتریان تفاوت عمده در 4G تماماً در سرعت دسترسی به اینترنت است، لذا اگر کاربری به سرعت اینترنت بر روی موبایل یا مودمش اهمیتی نمی‌دهد، طبیعتا احتیاجی به 4G نیست.

وقتی صبحت از 4G می‌شود G مخفف Generation یا نسلی از تکنولوژی شبکه‌های بی‌سیم است، در هر کدام از این نسل‌ها سرعت دسترسی به اینترنت به صورت چشمگیری افزایش یافته است و البته سرویس ارائه شده در هر نسل سر سازگاری با نسل قبلی را ندارد و برای استفاده از آن بایستی گوشی و ابزارهای خود را ارتقا دهید و سرویس دهند‌ه‌ها نیز می‌با‌یستی سخت‌افزارهای جدیدی را نصب نمایند.

نسل اول یا اولین G شبکه‌های آنالوگ سلولی بودند. در نسل دوم یا 2G هر چند شبکه‌ها دیجیتال شد ولی کماکان سرعت پائین بود، بسیاری از گوشی‌هایی که کماکان در بازار هستند هنوز از تکنولوژی 2G پشتیبانی به عمل می‌آورند در این شبکه‌ها سرعت دسترسی به اینترنت در رنجی بین 6/9 کیلوبیت بر ثانیه تا200 کیلوبیت برثانیه است.

در شبکه‌های 3G حداقل سرعت از 384 کیلوبیت بر ثانیه شروع می‌شود ولی در مورد حداکثرش کمی صبر کنید تا به آن برسیم.

سیستم‌های 4G از قبیل وایمکس و LTE مدعی ارائهء سرعت واقعی 5 مگابیت بر ثانیه یا قدری بیشتر هستند، چیزی شبیه آنچه می‌شود بر روی کابل در خانه به آن دسترسی داشت. اما نسخه‌های اخیر این تکنولوژی وعدهء سرعتی صدها مگابیت سریعتر از هر اینترنت خانگی را می‌دهد. علاوه بر این شبکه‌های 4G قادر هستند شیوه صدا بر روی پروتکل اینترنت یا همان به اختصار VOIP را جایگزین سیستم قدیمی مدارگزینی تماس‌های صوتی نمایند.

از دیدگاه دیگر در آینده نزدیک تکنولوژی 4G می‌تواند دسترسی به اینترنت را در گجت‌هایی مثل دوربین‌های دیجیتال، ابزارهای بازی و یا مثلا قاب‌های دیجیتال را تبدیل به یک امر عادی نماید.

بخش پیچیده‌ داستان در اینجاست که سرویس دهنده‌هایی مثل AT&T یا T-Mobile در حال نصب تکنولوژی‌های 3G جدیدی هستند که از برخی از تکنولوژی‌های ابتدایی 4G سریعترند. فرض مثال HSPA+ کاملا بر مبنای تکنولوژی3G است و در اصل یک ارتقای نرم‌افزاری بر روی اینگونه شبکه‌ها محسوب می‌شود اما سرعتش به شکل حیرت‌آوری زیاد است.

سرویس ارائه شده بدین شکل توسط T-Mobile به سرعت واقعی حدود 7 مگابیت بر ثانیه می‌رسد و این سرویس دهنده معتقد است ظرف چند سال آینده این سرعت را می‌تواند 4 برابر کند (البته 7 مگابیت در ثانیه سرعتی است که کاربران در عالم واقعیت تجربه می‌کنند چون سرویسی که این کمپانی ارائه می‌کند 21 مگابیت بر ثانیه است)، لذا T-Mobile هنوز به سمت 4G نرفته است هر چند شاید در آینده نزدیک تغییر رویه بدهد.

اما 4G تنها سریعتر از 3G نیست از آنجایی که 4G ظرفیتهای بسیار بالاتری از 3G دارا است، ارائه دهندگان این سرویس محدودیتی برای میزان استفاده کاربران از پهنای باند در یک بازه زمانی مشخص مثلا یک ماه در نظر نمی‌گیرند (البته فعلاً) چیزی که در شبکه‌های 3G مرسوم است.

لذا همین امر4G را به عنوان جایگزینی مناسب برای اینترنت خانگی بر مبنای کابل معرفی می‌کند و در همین زمینه سرویس دهندگانی همچون Clearwire شروع به فروش سرویس‌های وایمکس 4G به کاربران خانگی نموده‌اند. هر چند شاید فعلا در ظاهر از نظر سرعت دسترسی به اینترنت شبکه‌های 4G با 3G برابری کنند اما در آیندهء نزدیک این شبکه‌ها چه از نظر سرعت و چه از نظر محدودیت‌های فعلی توان پیشی گرفتن از نسل پیشین خود را دارند و فعلا در ابتدای راه هستند.

مودم‌های بسیاری برای دسترسی به اینترنت به شیوه4G ارائه شده است اما تعداد گوشی‌هایی که از 4G پشتیبانی می‌کنند نیز هنوز اندک است هر چند HTC EVO 4G یا مثلا Samsung Epic 4G فعلا جز گزینه‌های محبوب کاربران هستند.

یکشنبه, 14 آبان 1391 21:33

۶ راه برای پیشگیری از بدافزارها

نوشته شده توسط

alt

بدافزارها یا Malware ها برنامه هایی کوچک و مخرب هستند که می توانند اطلاعات را نابود کنند یا در کار با رایانه اختلال ایجاد کنند. ضمن اینکه بدافزارها معمولا برای اهداف جاسوسی و سرقت اطلاعات تنظیم می شوند و می توانند هویت ما را در خطر قرار دهند.

واژه بدافزار به طیف گسترده ای از برنامه های مخرب اشاره دارد که هر کدام تحت شرایط خاصی تولید و تکثیر می شوند. با این حال روش های انتشار اغلب این نرم افزارها نسبتا شناخته شده است و می توان با رعایت چند نکته کوچک تا حد زیادی از آلودگی رایانه جلوگیری کرد که در ادامه با برخی از این روش ها آشنا می شوید.

● فقط صفحات مطمئن را باز کنید

این توصیه آنقدر بدیهی است که گاهی به دلیل همین ویژگی نادیده گرفته می شود. اگر به لینک یا فایلی برای دانلود اطمینان ندارید، پس باید از بازکردن یا بارگذاری آن جلوگیری کنید. اغلب بدافزارها در سایت هایی که محتوای غیرقانونی دارند بیشتر دیده می شوند. به عنوان مثال وقتی که به دنبال شماره سریال یک نرم افزار برای شکستن قفل آن هستید احتمال آلودگی در این سایت ها به شدت افزایش پیدا می کند. ضمن اینکه این آلودگی فقط مخصوص سایت های خاص نیست .پس اگر از سلامت یک پیوند اطمینان ندارید از آن صرف نظر کنید.برخی برنامه ها نیز می توانند در یافتن این سایت ها موثر باشند به عنوان مثال Web of Trust WOT یک ابزارک برای مرورگرهای اینترنتی است که علاوه بر یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ از سایت های آلوده، دارای برخی روش های شناسایی است.

● HTML را خاموش کنید

ایمیل، یکی از موثرترین شیوه های انتشار بدافزارها است. زمانی که یک ایمیل را باز می کنید اگر محتوای آن آلوده به بدافزارها باشد می تواند به صورت خودکار و بدون هیچ اطلاعی اقدام به اجرا و نصب اسکریپت های مخرب کند. ایمیل ها معمولا به شکل یک متن ساده نمایش داده می شوند در این حالت خطری متوجه کاربر نیست. اما اگر اجرای فرمان های HTML در ایمیل فعال شده باشد آنگاه بدافزارها می توانند از طریق اسکریپت ها اجرا شوند. به همین دلیل است که سرویس دهنده های معتبر، عکس ها و محتوای چندرسانه ای را در حالت عادی نشان نمی دهند و قبل از نمایش آنها از کاربر اجازه می گیرند. البته می توانید فقط به فرستنده هایی که اطمینان دارید اجازه نمایش محتوای غیرمتنی را بدهید و مابقی را فیلتر کنید.

● پیوست ناشناس دانلود نکنید

از زمانی که اجرای خودکار محتوای ایمیل ها روی اکثر سرویس دهنده ها غیرفعال شده، خرابکاران از ارسال فایل های ضمیمه بیشتر استفاده می کنند. به عنوان مثال ایمیلی را دریافت می کنید که ناشناس است اما شما را ترغیب می کند که برای اطلاعات بیشتر به پیوست و فایل ضمیمه ایمیل مراجعه کنید. این ضمیمه ها می توانند آلوده به بدافزارها باشند پس اگر فرستنده را نمی شناسید برای دستیابی به اطلاعات بیشتر تلاش نکنید. اگر این اطلاعات واقعا مهم باشند از شما خواسته می شود که به وب سایت مربوطه مراجعه کنید.

● ویروس ها و آنتی ویروس ها

در حال گشت و گذار در اینترنت هستید و یک صفحه اینترنتی به شما هشدار می دهد که سیستم شما آلوده است. یک سری اسم و عدد هم در آن آورده شده که مطمئن شوید وضعیت تا چه حد بحرانی است. برای جلوگیری از آلودگی و پاکسازی رایانه، شما را به یک صفحه جدید راهنمایی می کنند و لینک دانلود یک آنتی ویروس را در اختیارتان قرار می دهند. با دانلود این آنتی ویروس در حقیقت گرفتار ویروس اصلی می شوید و آنچه تاکنون دیده اید تنها ظاهرسازی برای دانلود ویروس اصلی بوده است. این روش یکی از موثرترین شیوه های فریب کاربران است و برای پیشگیری از آلودگی کافی است که پنجره را ببندید. البته گاهی اوقات هم گفته می شود که استفاده از این آنتی ویروس رایگان نیست و تنها در مدت زمان محدودی قابل استفاده خواهد بود. پس فریب این شیوه ها را نخورید.

خوشبختانه تعداد زیادی آنتی ویروس و نرم افزارهای پاکسازی رایگان در اینترنت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

● درایوهای بیرونی را کنترل کنید

زمانی که یک بدافزار رایانه را آلوده می کند قبل از هر اقدامی به دنبال روشی برای تکثیر و انتشار خود است. به همین دلیل تمام خروجی ها که توانایی ذخیره اطلاعات را دارند می توانند به بدافزارها آلوده شوند. فرقی نمی کند که این خروجی درون شبکه است یا یک فلش، دیسک که به سیستم متصل شده و حتی ممکن است این فایل ها روی دیسک هم ذخیره شوند. پس وقتی یک فلش دیسک را به کامپیوتر وصل می کنید قبل از بازکردن محتویات آن، از طریق آنتی ویروس آن را اسکن کنید. بهتر است برای دیسک ها نیز این روش را مورد استفاده قرار دهید. اغلب آنتی ویروس ها گزینه ای را به منوی امکانات سیستم اضافه می کنند که با انتخاب آن می توانید یک فایل، پوشه یا درایو را بررسی کنید. اگر روی سیستم خود آنتی ویروس دارید، تنها کاری که باید انجام دهید کلیک راست روی فایل یا پوشه مورد نظر و انتخاب گزینه اسکن است.

● برنامه های مطمئن را نصب کنید

گاهی اوقات سازندگان برنامه های مخرب از پوشش یک نرم افزار کاربردی برای توسعه بدافزارها استفاده می کنند. در نتیجه وقتی یک نرم افزار را نصب می کنید ممکن است بدون اطلاع شما به همراه آن تعدادی از جاسوس ها و برنامه های مخرب هم نصب شوند. برای پیشگیری از این مشکل فقط به نرم افزارهای شناخته شده اجازه نصب دهید و برنامه هایی که تولیدکننده آن را نمی شناسید، نصب نکنید.

ممکن است افراد شناختی از شرکت های معتبر نرم افزاری نداشته باشند پس تنها راه باقی مانده دانلود نرم افزار از سایت های معتبر است. معمولا حجم و اندازه یک سایت و توانایی آن در معرفی و پیشنهاد برنامه می تواند به عنوان معیاری از دقت آن سنجیده شود با این حال با کمی جست وجو خواهید توانست سایت های ارایه دهنده نرم افزار را بهتر بشناسید.

یکی از روش هایی که اخیرا میان بدافزارها رایج شده است پیشنهاد نصب نوار ابزار روی مرورگر اینترنتی است تا از طریق آن بتوانید به برخی از امکانات سایت دسترسی داشته باشید و از آخرین تغییرات آن مطلع شوید.

پیشنهاد می کنیم این مورد را تنها برای سایت های معتبر انجام دهید و از نصب هرگونه برنامه از تولیدکنندگان یا سایت های ناشناس خودداری کنید.

یکشنبه, 14 آبان 1391 21:31

رمزگذاری روی فولدرها با نرم افزار WinRar

نوشته شده توسط

alt

شما می توانید فایل و فولدر های شخصی خود را توسط برنامه های مختلف فشرده و رمزگذاری کنید. یکی از بهترین نرم افزارهای فشرده سازی که محبوبیت بسیار زیادی نیز دارد، WinRar است.
سؤالی که برای بسیاری از کاربران پیش می آید این است که، اگر کامپیوتری داشته باشیم که به صورت مشترک با افراد دیگر از آن استفاده می کنیم و تعدادی فایل های شخصی در آن وجود داشته باشد، چطور می توانیم این فایل های شخصی را از دسترس سایرین خارج کنیم؟ در ادامه روش های مختلف خارج کردن فایل های شخصی از دسترس سایر کاربران را به شما آموزش می دهیم.
به گزارش ZoomIT، کاملاً منطقی است که این سؤال برای بسیاری از کاربران پیش بیاید. چراکه ویندوز هیچ راه مفیدی برای رمزگذاری فولدرها ارائه نکرده است. یکی از بهترین روش ها فشرده سازی فایل یا فولدرها و رمز گذاری برروی فایل فشرده است.
شما می توانید فایل و فولدر های شخصی خود را توسط برنامه های مختلف فشرده و رمزگذاری کنید. یکی از بهترین نرم افزارهای فشرده سازی که محبوبیت بسیار زیادی نیز دارد، WinRar است. شما می توانید این برنامه رایگان و بسیار مفید را از وب سایت RarLab دریافت کنید.
پس از نصب این برنامه، با کلیک راست کردن روی هر فولدر، گزینه Add to archive را انتخاب کنید. در پنجره ای که باز می شود، برگه Advanced را انتخاب کنید و روی دکمه Set Password کلیک کنید تا رمز عبور مورد نظر را اعمال کنید. هر بار که نیاز داشته باشید فولدر را باز کنید باید روی آن کلیک راست کرده و گزینه Extract را بزنید تا پس از وارد کردن رمز عبور، فایل زیپ مجددا به شکل فولدر تبدیل شود. به خاطر داشته باشید پس از فشرده و رمزگذاری فایل یا فولدرهای مورد نظر می بایست اصل فایل یا فولدرهای را حذف کنید و از فایل فشرده استفاده نمایید.
از دیگر برنامه هایی که می تواند نیاز شما را برطرف کند، برنامه ۷-Zip است.
البته اگر دوست ندارید فولدر های شما به حالت زیپ و فشرده در بیایند می توانید از برنامه Folder Lock یا Protected Folder استفاده کنید. برای خرید برنامه باید هزینه کنید ولی در سایت های مختلف می توانید برنامه Crack شده این دو نرم افزار را تهیه کنید. این برنامه ها، فایل های شما را زیپ نمی کنند و تنها روی آنها Password قرار می دهد.

یکشنبه, 14 آبان 1391 21:29

امنیت مرورگرهای وب

نوشته شده توسط

alt

مرورگرهای وب شما را قادر می‌سازند که به وب گسترده‌ی جهانی دسترسی داشته باشید تا به مقادیر زیادی از اطّلاعات دست یابید. امّا همه‌ی وب‌سایت‌ها سالم نیستند. دانستن برخی از تهدیدهای ذاتی وب گسترده‌ی جهانی، به شما کمک خواهد کرد تا از سرقت هویّت یا استفاده‌ی غیرمجاز از رایانه‌تان در امان باشید:
- مطمئن شوید که از آخرین نسخه‌ی مرورگر وب خود استفاده می‌کنید و تنظیمات حسّاس امنیتی و محرمانه را فعّال ساخته‌اید. همچنین آخرین به روزرسانی‌ها و اصلاحیه‌ها را اعمال کرده‌اید.
- کوکی‌ها و زبان‌های اسکریپت‌نویسی را بدون آن‌که هدف آن‌ها را بدانید، تایید نکنید.
- از نام‌های کاربری و رمزهای عبور متفاوت برای سایت‌های مختلف یا حساب‌های کاربری خود استفاده کنید. این امر کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که اگر یک حساب کاربری شما به خطر افتاد، بر روی سایر حساب‌های کاربری شما، تاثیری نخواهد گذاشت.
- بیانیه‌ی محرمانگی وب سایت را پیش از آن‌که اطّلاعات شخصی‌تان را در اختیار آن بگذارید، وارد کنید چرا که در این صورت می‌دانید که وب‌سایت با اطّلاعات شما چه خواهد کرد.
- قبل از این که اطّلاعات حسّاس را در وب‌سایتی وارد کنید، به دنبال آیکن قفل یا عبارت https:// در نوار آدرس بگردید تا امنیت آن را احراز کنید.
- تمام فایل‌های دانلود شده را قبل از بازکردن آن، اسکن کنید.

یکشنبه, 14 آبان 1391 21:26

امنیت رمز عبور

نوشته شده توسط

alt

رمز عبور، خطّ مقدّم دفاعی شما در حفاظت از اطّلاعات ذخیره‌شده است. مطمئن شوید که از رمزهای عبور قوی استفاده می‌کنید و با هوشیاری آن را حفظ کنید.
- رمز عبور مکانیزم احراز هویّت و اعتبار کاربر است.
- رمز عبور، شناسه‌ی الکترونیکی شخصی شماست که باید محافظت شود.
- از رمزهای عبوری استفاده کنید که حدّاقل شامل 8 کاراکتر بوده و ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ، اعداد، کاراکترهای ویژه و سمبل‌ها باشند.
- از رمزهای عبور پیش‌گزیده و تکراری استفاده نکنید.
- هیچ‌وقت رمزهای عبور خود را در جایی یادداشت نکنید. اگر نیاز به ذخیره‌سازی آن‌ها دارید، به نحوی رمزها را پنهان‌نگاری کنید که غیر قابل دسترس باشند.
- رمز عبور خود را با دیگران به اشتراک نگذارید. هرگز رمز عبور خود را به هیچ کس واگذار نکنید.
- از عباراتی که به شما کمک می‌کنند تا رمزهای عبور قوی‌ای که ساخته‌اید را به خاطر بسپارید، استفاده کنید.
- رمز عبور خود را به طور مرتّب تغییر دهید. حدّاقل هر 90 روز یک‌بار این کار را انجام دهید.

alt

یک کارشناس نرم‌افزار گفت: با ارائه برخی ترفند‌ها می‌توان کار با نرم‌افزار word را با حد قابل توجهی افزایش داد.

محمد سیدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: با به کار بستن برخی ترفندها کاربر می‌تواند به کار خود با نرم‌افزار WORD سرعت ببخشد.

وی تصریح کرد: برای نمونه کاربر با فشردن کلید SHIFT + F5 می‌توان به قسمتی از متن که به تازگی تغییری در آن ایجاد کرده است مراجعه کرد و همچنین فشردن مجدد این کلیدها شخص را به قسمت‌های تغییر یافته قبلی متن می‌برد. سیدی ابراز کرد: اگر کاربر فرمت قسمتی از متن را تغییر داده باشد، به طور مثال رنگ یا نوع فونت آن را عوض کرده باشد و در پی آن قصد برگشتن به همان وضعیت پیش‌فرض WORD را داشته باشد باید آن بخش از متن را انتخاب و کلیدهای CTRL + SPACEBAR را فشار دهد. این کارشناس نرم‌افزار در ادامه به ترفند دیگری اشاره کرد و گفت: کاربر وقتی می‌خواهد بخشی از متن را انتخاب کند، می‌تواند کلمه ALT را پایین نگه دارد و با ماوس DRAG کند و این کار باعث می‌شود عمل انتخاب به صورت مستطیل شکل انجام شود و سرعت کاربر به طرز چشم‌گیری افزایش یابد. سیدی خاطرنشان کرد: وقتی شخص در حال تایپ کردن یک متن انگلیسی است و به دنبال مترادف یک کلمه خاص می‌گردد، کافی است نشان‌گر را در کنار و یا در زیر کلمه مربوطه ببرد و کلیدهای SHIFT + F7 را فشار دهد و با این کار فهرستی از کلمات مترادف آن کلمه خاص نمایش داده می‌شود.

همچنین در پنجره PRINT PREVIEW کاربر می‌تواند پیش از پرینت گرفتن، پیش‌نمایشی از فایل خود را ببیند و برای انجام تغییرات در همین صفحه، کافی است روی آیکون MAGNIFIER کلیک کند تا اجازه تصحیح در متن به شما داده شود. به گفته او فرد اگر می‌خواهد هم‌زمان دو بخش مختلف از یک DOCUMENT را ببیند، می‌تواند فایل مربوطه را در نرم‌افزار WORD باز کرده، ماوس را بالای فلش موجود در بالای نوار لغزان نگه دارد تا نشان‌گر ماوس به شکل دو خط موازی با دو فلش در بالا و پایین آن درآید و آن‌گاه کلیک کرده و بدون رها کردن ماوس آن را به سمت پایین بکشد، حال صفحه به دو قسمت تقسیم می‌شود که در هر دو بخش همان فایل نمایش داده می‌شود و هم‌زمان می‌تواند دو بخش مختلف فایل را ببیند و ویرایش کند. این کارشناس نرم‌افزار ادامه داد: این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر کاربر با یک فایل طولانی مواجه باشد و پیدا کردن مطالب برای وی دشوار باشد، کافی است گزینه DOCUMENT MAP را از منوی VIEW انتخاب کند تا فهرستی از عناوین DOCUMENT شخص را نشان دهد و حال با کلیک بر هر عنوان به آن قسمت از فایل خود پرش می‌کند.

دوشنبه, 26 تیر 1391 18:40

تنظیمات مربوط به اشتراک گذاری در شبکه

نوشته شده توسط

 alt

امروزه تقریباً در بسیاری از مراکز دولتی، اماکن عمومی و حتی در منازل،که از بیش از دو یا سه کامپیوتر استفاده میشود، از شبکههای کامپیوتری برای رد و بدل کردن فایلها و اتصال به اینترنت استفاده می شود. با توجه به نوع فعالیت و اهمیت اطلاعاتی که در این شبکهها رد و بدل میشوند، شبکهها را از نظر امنیتی به سه دستۀ کلی تقسیم میکنند: شبکههای خانگی (Home Network) و شبکههای کاری (Work Network) و شبکههای عمومی (Public Network)
در ویندوز 7 هر یک از این شبکهها تنظیمات امنیتی خاص خود را دارند. در تنظیمات نادرست این خطر وجود دارد که سایر اعضای شبکه (حتی افراد خارج از شبکه) به اطلاعاتی که نمیخواهیم در دسترس آنها قرار گیرد، دسترسی پیدا کنند. پس بنابراین باید با تنظیمات امنیتی این شبکهها آشنا شویم.
ابتدا به صفحه Control Panel مراجعه میکنیم.
alt
 
روی Network and Sharing Center کلیک میکنیم.
 
alt
ابتدا برای تعیین نوع شبکه بر روی عبارت آبی رنگی که  در کنار  قرار گرفته است، کلیک می کنیم.
alt
شبکه خانگی
اگر تمام شبکههای متصل به این شبکه در خانه شما هستند و شما آنها را شناسایی میکنید، این یک شبکه مطمئن است. این شبکه را برای به کار بردن در مکانهایی مانند کافی شاپها و یا فرودگاهها انتخاب نکنید.
 
شبکه کاری
اگر تمام شبکههای متصل به این شبکه در محل کار شما هستند و شما آنها را شناسایی می کنید، این یک شبکه مطمئن است. این شبکه را برای به کار بردن در مکانهایی مانند کافی شاپها و یا فرودگاهها انتخاب نکنید.
alt
شبکه عمومی
اگر هیچ یک از کامپیوترهایی را که به این شبکه وصل هستند، را نمی شناسید (برای مثال، شما در یک کافی شاپ یا فرودگاه هستید یا از طریق تلفن همراه به اینترنت متصل میشوید) این یک شبکه عمومی است و قابل اعتماد نیست.
با توجه به نیاز خود یکی از این شبکهها را انتخاب میکنیم. ویندوز به طور خودکار تنظیمات را انتخاب میکند؛ اما برای کسب اطلاعات بیشتر و اجرای تنظیمات دقیق تر در سمت چپ صفحه Network & Sharing Center روی گزینه Change advanced sharing settings کلیک میکنیم تا صفحه زیر به نمایش درآید.
در صفحه فوق شما میتوانید با توجه به نوع شبکه بر روی هر یک از گزینه ها کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به آن در صفحه ظاهر شود.
ابتدا به تنظیمات شبکههای خانگی یا کاری میپردازیم. پس بر روی گزینه مربوطه کلیک میکنیم.
شبکه های خانگی یا کاری
alt
شناسایی در شبکه:
وقتی که حالت شناسایی در شبکه فعال است، کامپیوتر میتواند سایر کامپیوترها و دستگاههای متصل به شبکه را ببیند و کامپیوترهای دیگر متصل به شبکه نیز میتوانند این کامپیوتر را ببینند. شناسایی در شبکه چیست؟
♦ حالت شناسایی در شبکه را فعال کنید.
♦ حالت شناسایی در شبکه را غیر فعال کنید.
alt
 
حالت به اشتراک گذاری فایل و پرینتر:
وقتی که حالت به اشتراک گذاری فایل و پرینتر فعال است، سایر افراد متصل به شبکه میتوانند به فایلها و پرینترهایی که شما برای به اشتراک گذاشتن انتخاب کردهاید، دسترسی داشته باشند.
♦  حالت به اشتراک گذاری فایل و پرینتر را فعال کنید.
♦  حالت به اشتراک گذاری فایل و پرینتر را غیر فعال کنید.
alt
 
به اشتراک گذاری یک پوشه عمومی (شر Share):
در صورتی که حالت به اشتراک گذاری یک پوشه عمومی فعال است، امکان دسترسی به فایل های موجود در پوشه های عمومی برای همه افراد متصل به شبکه از جمله اعضای هم گروه وجود دارد . پوشههای عمومی چه هستند؟
♦ حالت به اشتراک گذاری یک پوشه عمومی را فعال کنید تا افرادی که به شبکه متصل هستند، بتوانند از پوشههای عمومی، فایل را بردارند و در این پوشه ها فایل را قرار دهند.
♦  حالت به اشتراک گذاری یک پوشه عمومی را غیر فعال کنید. (افرادی که با این کامپیوتر کار میکنند، می توانند به فایلهای موجود در این پوشه دسترسی داشته باشند.)
alt
 
پخش فایلهای رسانه ای:
وقتی که حالت پخش فایلهای رسانه ای فعال است، افراد و دستگاههایی که به این شبکه متصل هستند، میتوانند به تصاویر، فایل های موسیقی و ویدئویی در کامپیوتر دسترسی داشته باشند. فایل های رسانه ای در شبکه می تواند در دسترس قرار گیرد.
حالت پخش فایلهای رسانه ای غیر فعال است.
برای انجام تغییرات در پخش فایل های رسانه ای بر روی لینک آبی رنگ متناظر کلیک میکنیم.
 
alt
 
حال با کلیک بر روی گزینه Turn on media streaming به صفحه زیر می رسیم.
alt
 
با Allow کردن شما اجازه دسترسی به هر یک از شبکه ها را میدهید و با Block کردن هر یک از آنها، امکان دسترسی را از بین میبرید. با حذف کردن تمامی این شبکه ها (Remove) حالت پخش فایلهای رسانه ای غیر فعال میشود.
به صفحه اصلی باز میگردیم.
 
alt
 
نوع ارتباطات برای به اشتراک گذاشتن فایل:
ویندوز 7 از سیستم رمزنگاری 128 بیتی برای کمک به حفظ امنیت در ارتباطات به اشتراک گذاری فایل استفاده میکند. برخی از دستگاهها از سیستم رمزنگاری 128 بیتی پشتیبانی نمی کنند و باید از سیستم های رمزنگاری 40 یا 56 بیتی استفاده کنند.
♦  از سیستم رمزنگاری 128 بیتی برای کمک به حفظ امنیت در ارتباطات به اشتراک گذاری فایل استفاده کنید (توصیه شده)
♦  حالت به اشتراک گذاری فایل را برای دستگاههایی که از سیستمهای رمزنگاری 40 یا 56 بیتی پشتیبانی می کنند، فعال کنید.
alt
 
ارتباطات با گروه (کامپیوترهای) خانگی:
به طور ذاتی ویندوز ارتباطات با کامپیوترهای هم گروه را مدیریت میکند؛ اما اگر شما حسابهای کاربر و رمزهای عبور یکسان در تمام کامپیوترهایتان دارید، شما میتوانید گروه خانگی خود را ایجاد کنید و به جای حساب کاربری از آن استفاده کنید.
♦  اجازه دهید که خود ویندوز مدیریت ارتباطات با گروه (کامپیوترهای) خانگی را بر عهده بگیرد. (توصیه شده)
♦  از حسابهای کاربری و رمزهای عبور برای ارتباط برقرار کردن با سایر کامپیوترها استفاده کنید.
 
تنظیمات شبکههای عمومی و دامین
تنظیمات مربوط به شبکههای عمومی و دامین نیز دقیقاً مانند تنظیمات شبکههای خانگی یا کاری است با این تفاوت که مورد آخر یعنی ارتباطات با گروه کامپیوترهای خانگی در مورد شبکههای عمومی و دامین کاربرد ندارد.
منبع:  ایران هشدار

alt

اگر شما هم کارتان دائماً با کامپیوتر سروکار دارد، مطمئناً با دردهایی همچون گردن‌درد، سوزش یا خستگی چشم و گاهی هم سردرد آشنایی دارید. در این مقاله قصد داریم روش‌هایی برای جلوگیری از خستگی و آسیب به چشم هنگام کار کردن با کامپیوتر را آموزش دهیم.
تنظیم صحیح وضعیت قرارگیری مانیتور می‌تواند خستگی چشم را به میزان زیادی کم کند. مانیتور باید به گونه‌ای قرار گیرد که فاصله آن از چشم شما بین 50 تا 75 سانتی‌متر باشد.
ضمناً بالاترین قسمت مانیتور باید هم سطح و در راستای چشم شما باشد. به گونه‌ای که نگاهتان هنگام کار با مانیتور باید رو به پایین باشد نه بالا.
نورپردازی را به درستی تنظیم کنید
منظور از نورپردازی، تنظیم نور مانیتور نیست. منظور تنظیم نور محیطی اتاق است. نورهای فلورسنت در شرکت‌ها به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازتاب این نور در مانیتور باعث خستگی چشم شما می‌شود.
نور خانه یا شرکت هیچ گاه نباید از روبرو یا پشت سرتان به صورت مستقیم به نمایشگر بتابد. چراکه به این ترتیب چشم شما خسته می‌شود.
بهتر است به جای نور مهتابی از چراغ‌های رومیزی استفاده کنید و آنها را طوری تنظیم کنید که از کنار به صورت غیر‌مستقیم به مانیتور بتابد.
از قانون 20-20-20 استفاده کنید
هر 20 دقیقه به یک شی که در فاصله حداقل 20 فیتی (6 متری) شما قرار دارد، 20 ثانیه نگاه کنید.
این راه همچون ورزشی برای چشم شما بوده و چشم شما را از آسیب دیدن و خستگی در امان می‌دارد. اگر فراموش می کنید که هر 20 دقیقه این کار را انجام دهید، برنامه استراحت چشم را روی سیستم ویندوزی یا مک خود نصب کنید.
از عینک‌های مخصوص کار با کامیپوتر استفاده کنید
نور مصنوعی حاصل از لامپ‌ها به اضافه نور مانیتور و همچنین نور طبیعی محیط، به چشم شما فشار می‌آورد. پس بهتر است به روشی جلوی این همه نور را بگیرید.
بهترین راه برای جلوگیری از ورود این حجم نور به چشم شما، استفاده از عینک‌های مخصوص کامیپوتر یا Gunnar است. این عینک‌ها مجهز به شیشه‌های کمرنگ زرد هستند و نور آبی ساتع شده از مانیتور را خنثی می‌کنند.
این عینک کمی درشت‌نمایی نیز می‌کند و امکان مطالعه متون را ساده‌تر می‌نماید. قیمت عینک Gunnar معادل 80 دلار است.
تنظیمات را طوری تغییر دهید که چشمتان اذیت نشود
زمانیکه وسایل شما در قسمت‌های مختلف میز کارتان گسترده شده، چشم شما با نگاه کردن به هریک از آنها، دائما در حال تنظیم کردن خودش است. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است وسایلی که بیشتر به آنها نگاه می‌کنید را در یک راستا و نزدیک به هم قرار دهید. به طور مثال، کیبورد خود را کاملا به مانیتور نزدیک کنید تا زمانیکه نگاهتان دائما از کیبورد به مانیتور تغییر می‌کند نیاز به تنظیم نداشته باشد و کمتر خسته شود.
اگر راه‌های دیگری برای پیشگیری از خستگی چشم می‌شناسید، در قسمت نظرات با دیگران در میان بگذارید.
منبع:  زومیت

صفحه1 از2

بانک نمونه در خدمات

اقتصاد مقاومتی

ارسال سریع نظرات

ایمیل:
موضوع:
پیام:
کلمه "بانک نمونه" چند نقطه دارد؟

ورود به سایت

333     porssh

alvend     6666

بانک نمونه